<<
>>

ФІНАНСОВА СИСТЕМА ТА ЕКОНОМІКА

Грандіозні зміни у країнах Східної Європи та колишнього СРСР наприкінці 1980-х — на початку 1990-х років застали зненацька навіть експертів з проблем геополітики. Раптовий крах системи, в якій уряд вирішував, скільки люди повинні заощаджувати, скільки товарів виробляти підприємствам і яку заробітну плату отримувати робітникам, призвів до паралічу економіки цих країн.

Наприклад, як людям інвестувати свої заощадження? Як споживачам брати позички для придбання нових автомобілів і житла? Хто вирішуватиме, які підприємства потрібно фінансувати і якою мірою?

У цих країнах Східної Європи докладають зусиль для створення фінансової системи, мережі ринків та інститутів, які є посередниками між заощадниками та позичальниками. В економіці США та інших країн з розвинутою економікою така система функціонує віддавна. Розгляньмо, які можливості пропонує фінансова система. У певні періоди життя кожна людина стає заощадником — коли відкладає частину свого доходу для купівлі нового автомобіля, оплати освіти дітей чи забезпечення життя після виходу на пенсію. За допомогою фінансової системи можна заощадити, відкривши рахунок у банку, вступивши у взаємні фонди або купивши акції. В інші періоди життя людина стає позичальником, витрачаючи більше, ніж володіє у даний момент. Позичка потрібна для купівлі житла чи автомобіля або відкриття власної справи. Більшість людей, які виступають у ролі позичальників, беруть позички у фінансових інститутах — головних гравців фінансової системи. За відсутності цієї системи доводилось би зберігати гроші «у панчосі», обмежуватися лише такими покупками, на які вистачає готівки.

Трьома групами потенційних заощадників та позичальників в економіці є домогосподарства, фірми та виконавчі органи влади усіх рівнів. За допомогою фінансової системи кошти заощадників передаються позичальникам, забезпечуючи першим сплату за використання їхніх коштів.

Фінансова система забезпечує цей процес борговими розписками «IOU» (я винен вам), відомими як фінансові інструменти, які є активами для заощадників та зобов’язаннями (вимогами) до позичальників. Добре знайомий приклад фінансового інструменту — позичка на придбання автомобіля, яка для вас є зобов’язанням (ви винні банку гроші) і активом для банку (він володіє правом отримати від вас майбутні платежі).

Як індивідуальний заощадник ви можете й самі знайти потенційних позичальників, проте це буде обтяжливо і витратно. Припустимо, ви хочете позичити комусь гроші на купівлю автомобіля. Як вам знайти таку людину? Ви подасте оголошення, що готові позичити потенційному покупцеві автомобіля 10 тис. дол. США? Чи можете ви бути впевнені, що позичальник виявиться спроможним повернути позику, або що зможете вимагати її негайного повернення, якщо вам знадобляться ці гроші? Значно простіше й дешевше заощаджувати гроші на банківському рахунку і доручити банкові бути посередником між вами і покупцями автомобілів.

Переміщувати кошти між заощадниками та позичальниками можна по-різному. Один із варіантів — уряд розподіляє кошти між різними секторами економіки. Нещодавній досвід країн Східної Європи та колишнього СРСР продемонстрував усе безглуздя такого підходу. В економіці США та інших країн з розвинутою економікою переміщують кошти між заощадниками та позичальниками зазвичай приватні мережі фінансової системи.

Заощадники та позичальники використовують фінансову систему, бо це їм вигід­но. Позичальники можуть продуктивно використовувати кошти заощадників, поки вони не знадобляться їхнім власникам, і готові платити їм за це. До того ж, фінансова система пропонує три важливі фінансові послуги: зменшення ризику, ліквідність та інформацію.

Ризик — це ступінь невизначеності щодо віддачі на активи. Більшість людей не ризикують своїми заощадженнями і прагнуть відносно сталої віддачі на свої активи. Коли люди беруть позику, вони також хочуть, аби ціна позички була прогнозованою.

Фінансова система пропонує заощадникам і позичальникам шляхи зменшення невизначеності, на яку вони наражаються, і забезпечує зниження ризиків.

По-друге, для більшості людей важливо, наскільки швидко вони можуть перевес­ти свої активи у готівку. Ліквідність є показником швидкості конвертації активу в готівку. Якщо ви використали усі свої заощадження для придбання ділянки землі в Арізоні, у вас можуть виникнути труднощі зі швидким продажем цієї землі, коли знадобляться гроші для ремонту автомобіля чи оплати навчання, оскільки земля не є ліквідним активом. Фінансова система дає змогу перетворювати заощадження у такі види ліквідних активів, як поточні рахунки, акції та облігації.

І, нарешті, фінансова система збирає і поширює інформацію про позичальників, отже, окремі заощадники не мають потреби шукати перспективних позичальників. У такий спосіб фінансова система ефективно розподіляє кошти, оскільки зменшує витрати на інформацію при зведенні докупи заощадників і позичальників.

Надання цих трьох важливих послуг допомагає пояснити процес розвитку фінансової системи та ймовірні зміни в ній у майбутньому. Зміни у фінансовій системі можуть вагомо вплинути на ваші можливості заощаджувати та брати позички і навіть на вашу кар’єру.

Фінансова система є відносно невеликим, але важливим джерелом робочих місць і доходів у економіці США та інших країн з розвинутою економікою. На 2000 р. на фінансову систему США припадало майже 22 % усієї доданої вартості в економіці (ВВП). Як і у США, у більшості інших країн з розвинутою економікою простежується зростання внеску сектору фінансових послуг у забезпечення зайнятості та додану вартість, хоча відносна важливість цього сектору в різних країнах неоднакова. До того ж, робочі місця у секторі фінансових послуг є високооплачуваними. Значно вища за середню по економіці, заробітна плата у секторі фінансових послуг перевищує середню платню в оптовій та роздрібній торгівлі, виробництві, сільському господарстві, видобувній промисловості, будівництві та в органах влади. Нові робочі місця на фінансових ринках та у фінансових інституціях дуже приваблюють випускників коледжів і шкіл бізнесу.

Фінансова система зводить разом заощадників та позичальників і надає послуги зі зменшення ризиків, забезпечення ліквідності та інформаційні послуги з фінансових ринків та фінансових інститутів. У даному розділі ми коротко ознайомимося з їх функціонуванням. Більше ви дізнаєтесь у процесі читання цього підручника.

<< | >>
Источник: Габбард, Р. Глен.. Гроші, фінансова система та економіка: Підручник / Пер. з англ.; Наук. ред. пер. М. Савлук, Д. Олесневич. — К.: КНЕУ,2004. — 889 с.. 2004

Еще по теме ФІНАНСОВА СИСТЕМА ТА ЕКОНОМІКА:

 1. Габбард, Р. Глен.. Гроші, фінансова система та економіка: Підручник / Пер. з англ.; Наук. ред. пер. М. Савлук, Д. Олесневич. — К.: КНЕУ,2004. — 889 с., 2004
 2. Риски в системе персональных финансов61
 3. 1. Правовые основы системы образования
 4. 3.1. Формирование стратегии развития системы персональных финансов
 5. 2. Система органов внутренних дел
 6. Предел прочности на изгиб порошковых алюмокомпозитов системы с наномодификаторами
 7. Индикаторы сбалансированного развития системы персональных финансов
 8. § 2. Система гарантий обеспечения прав граждан
 9. Функции и система персональных финансов[36]
 10. Твердость порошковых алюмокомпозитов системы А1-3масс.%М- 1масс.%Cu, АМмасс^^ и A1-4масс.%Mg с наномодификаторами
 11. Жаростойкость порошковых алюмокомпозитов системы A1-3маcc.%Ni- 1маcc.%Cu с наномодификаторами
 12. ГЛАВА 2. ОЦЕНКА СИСТЕМЫ ПЕРСОНАЛЬНЫХ ФИНАНСОВ РОССИИ
 13. 3.4 Исследование процесса спарк-плазменного спекания порошковых алюмокомпозитов системы Л1-3масс.%М-1масс.%Си с наномодификаторами
 14. Модернизация системы персональных финансов для обеспечения устойчивого развития российской экономики
 15. Коррозионную стойкость изгиб порошковых алюмокомпозитов системы Al-3масс.%Ni-1масс.%Cu с наномодификаторами
 16. ГЛАВА 3. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ МОДЕРНИЗАЦИИ СИСТЕМЫ ПЕРСОНАЛЬНЫХ ФИНАНСОВ РОССИИ
 17. 3.3 Исследование процесса спекания алюмокомпозитов системы А1- 3масс.%М-1масс.%Си с наномодификаторами
 18. ГЛАВА 1. ПЕРЕВОД КАК МЕТОД ОСВОЕНИЯ СМЫСЛОВОЙ СИСТЕМЫ ТЕКСТА
 19. Глава 4. Исследование свойств порошковых алюмокомпозитов системы Al- 3масс.%Ni-1масс.%Cu с наномодификаторами